Nur Bekri involved in serious violation of laws and regulations checked

Noor Baikeli, member and vice-chairman of the National Development and Reform Commission and Secretary of the State Energy Administration, is currently under investigation and examination by the State Commission for Discipline Inspection.
Nur Bekri resume
Nur Baikeli, male, Uygur, born in August 1961, Bole, Xinjiang, joined the Communist Party of China in December 1982, took part in work in August 1983, graduated from the postgraduate class of the Central Party School, major in political theory, and graduate degree from the Central Party School. gay sauna
1978.11-1983.08 political science department of Xinjiang University
1983.08-1984.11 political science department student counselor and general secretary of Xinjiang University
1984.11-1989.01 Deputy Secretary of the Communist Youth League Committee of Xinjiang University
1989.01-1992.01 Secretary of the Committee of Xinjiang University of the Communist Youth League (1986.09-1989.07 Postgraduate Course of the Training Department of the Central Party School)
1992.01-1992.06 Minister of propaganda department, Xinjiang University
1992.06-1993.09 Xinjiang University Party Committee Standing Committee, propaganda department minister
1993.09-1995.04 Assistant Commissioner of Xinjiang Uygur Autonomous Region Kashi District Office (during which: 1994.05-1994.11 appointed Deputy Mayor of Feicheng City, Shandong Province)
1995.04-1996.03 Deputy Commissioner, Kashi District, the Xinjiang Uygur Autonomous Region
1996.03-1998.02 Deputy Secretary General of the the Xinjiang Uygur Autonomous Region government gay escort
1998.02-1998.03 the Xinjiang Uygur Autonomous Region Urumqi Municipal Committee Deputy Secretary, acting mayor
1998.03-2000.12 deputy secretary and mayor of Urumqi Municipal Committee of the Xinjiang Uygur Autonomous Region
2000.12-2003.04 the Xinjiang Uygur Autonomous Region Party Committee Standing Committee, deputy secretary of the political and Law Commission
2003.04-2005.01 Deputy Secretary of the Xinjiang Uygur Autonomous Region Party committee, deputy secretary of the political and Law Commission.  male massage
2005.01-2007.12 Deputy Secretary of the Xinjiang Uygur Autonomous Region Party committee
2007.12-2008.01 Deputy Secretary of the the Xinjiang Uygur Autonomous Region Party committee, acting chairman of the government.
2008.01-2014.12 Deputy Secretary of the Xinjiang Uygur Autonomous Region Party committee, chairman of the government
Member and Deputy Director of the Party Group of the National Development and Reform Commission (at the ministerial level), Secretary and Director-General of the Party Group of the State Energy Administration, since December 2014
Alternate member of the 17th CPC Central Committee, member of the 18th CPC Central Committee, representative of the 17th and 18th National Congresses, representative of the 11th and 12th National People's Congresses. (resume from the official website of the national development and Reform Commission)